Materiały

Czy Wiesz Co Na Siebie Zakładasz?

By 17 lipca, 202129 lipca, 2021No Comments

Czy wiesz co na siebie zakładasz?

 

Kontakt tkaniny ze skórą otwiera drogę do naszego organizmu. Twoje gotowe ubranie przeszło długą drogę zanim zostało uszyte i trafiło do Ciebie.

Tkaniny z włókien naturalnych są lepsze zarówno dla naszego organizmu i skóry, jak i środowiska, jednak nie oznacza to, że ominęły je procesy chemiczne, począwszy od nawożenia przeznaczonych na tkaniny roślin, przez uzdatnianie, bielenie, farbowanie w roztworach chemicznych oraz pokrywanie nadrukami.

Z tkaninami syntetycznymi jest gorzej, one również są uzdatniane, ale z florą mają niewiele wspólnego i w dużym skrócie można powiedzieć, że powstają z pochodnych ropy naftowej. Przez cały okres użytkowania uwalniają w praniu mikrowłókna, które tylko częściowo są neutralizowane w oczyszczalniach ścieków, w większości przedostając się do środowiska, wody.

Ślad wszelkich procesów chemicznych pozostaje w tekstyliach na długo i w sposób długotrwały oddziałuje na naszą skórę, nawet pomimo wielokrotnego prania. Jeszcze poważniej oddziałuje na środowisko na każdym etapie swojego istnienia.

Dlaczego to ważne co kupujesz?

Obecnie już wiadomo, że przemysł odzieżowy jest jednym z największych trucicieli naszej planety. Szybko zmieniające się trendy, fast fashion oraz nadprodukcja są zjawiskami negatywnymi, które nie powinny być już tolerowane. Jako konsumenci jesteśmy już wystarczająco wtajemniczeni, by zacząć zmieniać swoje nawyki zakupowe.

Chcąc podchodzić odpowiedzialnie do zakupów ubrań

  • używajmy naszych ubrań jak najdłużej, dbajmy o nie
  • kupujmy rzadziej i inwestujmy w lepszą jakość
  • wybierajmy ubrania z tkanin biodegradowalnych (większość tekstyliów pochodzenia roślinnego) czy odzyskiwalnych
  • zwracajmy uwagę na obecność certyfikatów świadczących o zachowaniu bezpieczeństwa ekologicznego podczas procesu wytwarzania (GOTS, EU Ecolabel)
  • wspierajmy lokalne marki, które szyją w kraju
  • kupujmy ubrania używane dobrej jakości

Nasze codzienne wybory mogą zmienić wiele. Pamiętajmy, że włókna pochodzenia naturalnego mają wyjątkowe właściwości, które mogą poprawiać nasz stan zdrowia a na pewno mniej szkodzić (np. len ma właściwości antybakteryjne a kaszmir przeciwzapalne i kojące dla skóry, ponieważ zawiera duże ilości lanoliny). Pamiętajmy też, aby nowo zakupione ubrania obowiązkowo wyprać przed pierwszym założeniem, żeby zminimalizować działanie środków chemicznych na naszą skórę i organizm. Nośmy dobry Vintage i dbajmy o nasze ubrania w trosce o nas samych i środowisko naturalne.